Cele mai ascultate posturi RADIO din 2017

Dacă ți-a plăcut, dă-ne un like sau share!
Audienta pe care posturile de radio au inregistrat-o in 2017 arata ca, fara niciun dubiu, Radio Zu este liderul in Capitala, pe cand Kiss are locul I la nivel național și în mediul urban, conform ultimului studiu realizat pentru toamna lui 2017 si publicat azi de Asociația pentru Radio Audiență. 
  • BUCUREȘTI
Desi are ocupa locul I in Bucuresti, Radio ZU este in scadere, intrucat, in anul 2016, acesta avea, în medie, 288.000 de ascultători, iar în toamna aceasta postul are doar 257.000. 30 de mii de persoane inseamna mult! 
De altfel, Radio Romania Actualitati este la acelasi capitol: scadere. Deci sa nu ne bucuram nici pentru el prea mult.
Dupa acesta vine Kiss FM care, desi este cu mult mai jos decat celalalte doua posturi radio, a inregistrat o crestere. Acum, KISS este la cam 170.000 de ascultători, media în Bucuresti.
Cu toate acestea, cei mai multi ascultatori ii are Digi FM, care acum a ajuns la 59.000 de ascultători în toamnă, adica o majorare de 25 de mii de ascultatori (cat a pierdut Radio ZU, cam atat a castigat Digi FM).
  • URBAN
Cele mai mari majorari au fost inregistrate de Kiss FM și Digi FM. Kiss FM este numarul unul la capitolul URBAN cu o medie ce depaseste 1,4 milioiane de ascultători, în valul de toamnă 2017. Peste 120 de mii de ascultatori a castigat in ultimul an!
Nici DIGI FM nu este mai prejos, cu 78.000 de ascultători in crestere, acum fiind la 412 mii, media.
Radio Romania Actualitati a scazut puternic la fel ca Radio Zu.
Totusi, Europa FM a scazut de la cam 960.000 de persoane, insa mai putin ca cele doua de mai sus mentionate.
Mai jos este si un tabel cu audienta pentru NATIONAL: în valurile august-decembrie 2017 și august-decembrie 2016:
NATIONALToamna 2017Toamna 2016Diferenta
1Kiss FM2.462.1002.155.100307.000
2Radio ZU1.866.1001.960.600-94.500
3Romania Actualitati1.731.9002.025.600-293.700
4Europa FM1.337.5001.381.700-44.200
5Pro FM896.700965.600-68.900
6Antena Satelor701.600699.4002.200
7Magic FM653.800700.600-46.800
8Digi FM650.300485.300165.000
9Virgin Radio (fostul Radio 21)468.000563.000-95.000
10Radio Romania Iasi432.300395.90036.400
11Radio Romania Craiova414.200403.40010.800
12Rock FM269.900290.700-20.800
13National FM219.500251.800-32.300
14Radio Romania Cultural196.400208.000-11.600
15Radio Romania Timisoara182.700191.400-8.700
16Radio Romania Resita173.600190.500-16.900
17Radio Romania Tg. Mures117.900116.0001.900
18Bucuresti FM103.60098.1005.500
19Radio Romania Cluj103.300134.300-31.000
20Radio Romania Constanta72.20036.50035.700

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

VIZITATORI UNICI: