Medicii belgieni infectați cu COVID 19 muncesc în spitale
În urmă cu doar câteva zile a existat cel mai mare număr de infectați de COVID 19 din Europa.
„Multe țări din emisfera nordică înregistrează o creștere îngrijorătoare a cazurilor și internărilor. Unitățile de terapie intensivă își ating capacitatea maximă în unele locuri, în special în Europa și America de Nord”, a spus directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, conform Agenției ANSA.
„Nu există nicio îndoială că Europa este acum un epicentru al pandemiei”, a mai explicat. Tedros Adhanom Ghebreyesus a transmis că nimeni nu vrea să impună și mai multe măsuri de restricții, dar dacă va fi nevoie nu există alte posibilitate.
„Nu putem avea redresarea economică pe care o dorim și să ne trăim viața așa cum am făcut-o înainte de pandemie. Ne putem ține copiii la școală, putem menține afacerile deschise, putem păstra mijloace de trai. Dar cu toții trebuie să facem compromisuri și sacrificii”, a mai declarat tot directorul general.
- Cel de-al doilea val de infectați va izbi Franța mai rău ca cel dintâi – devastator
Deja Franța se află într-o stare critică, având în vedere că acest al doilea val a fost mai puternic, cu „aproape de 100.000 de cazuri pe zi”.
„Acest virus este foarte dificil. Am obținut multe informații, dar nu știm totul. Acest al doilea val va fi probabil mai puternic decât primul și impactul asupra sistemului de sănătate va fi imediat, în următoarele trei săptămâni, în serviciile de resuscitare”, a declarat profesorul Jean-Francois Delfraissy, şeful consiliului ştiinţific pentru pandemie al guvernului de la Paris.
Tot el opinia că„probabil mai mult de 50,0000 de cazuri de coronavirus pe zi”. Delfraissy e de părere că „se îndreaptă spre 100.000 de cazuri pe zi”. Un al doilea val „brutal” ar putea fi chiar „mai puternic decât primul”, a mai declarat în final.
- Rusia pe butuci?
S-au declarat 17.347 de infecții noi în doar 1 zi: cel mai mare număr de la debutul pandemiei. Numai în Moscova sunt 5.224 de cazuri noi. Conform infromațiilor centrului național de operațiuni, în ultimele 24h au decedat 219 de persoane, adica numărul morților de COVID 19 a ajuns la 26.269 – în Rusia ,iar numărul total al infecțiilor s-a ridicat la 1.531.224.
- În Belgia, numărul infecțiilor s-a triplat în doar 5 săptămâni
Belgia a declarat o medie zilnică de 12.491 infecții cu coronavirus în intervalul 16-22 octombrie, după cum arată informațiile actualizate ale Institutului de Sănătate Publică Sciensano.
În Liege, medicilor infectați cu Sars-Cov-2 li s-a solicitat să muncească chiar și infectați, din cauza numărului mare de pacienți.
În total, 321.031 de persoane au luat virusul de la începutul pandemiei, pe când internările în spital au atins o medie zilnică de 467,7, o creștere de 85%. În acest moment, 4.827 persoane sunt spitalizate pentru Covid-19 (+ 10%), iar 757 sunt la terapie intensivă (+ 12%). Sunt în total 10.810 decese.